En sak som kan vara oerhört förvirrande i en relation ambivalent-undvikande, är när ord och handling inte går ihop. Det blir dubbla budskap. Orden kan uttrycka en vilja, en intention, en önskan om vad som skulle vara möjligt om bara... Orden kan uttrycka var det otrygga inre barnet är berett att göra bara för att få höra till och slippa bli övergivet.

Handlingen uttrycker vad som går, vad man klarar i praktiken, hur det blir när man försöker sitt allra bästa. Handlingen talar för sig, det här är vad jag gör, här är vad du kommer att möta, oberoende av vad jag vill. Inte för att jag är dålig eller taskig eller inte förstår bättre, utan för att det här är vad jag kan. Och det är inte något som någon annan kan lösa med sin kärlek eller sitt tålamod, utan något jag själv har att lära känna med empati, värme och närvaro.

Välkommen att lyssna!

Med värme,

Evalotta.

 

Mer information om mig och min verksamhet finner du på www.evalottastiernholm.se 

Där hittar du gratismaterial på bloggen, onlinekurser och annat som jag håller på med. 

 

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Evalotta Stiernholm. Innehållet i podden är skapat av Evalotta Stiernholm och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.