Heartful Podcast
Avsnitt

#039 Human Design, del 1 - från en nybörjare till andra nybörjare och nyfikna!

Dela

Hej och varmt välkommen in i avsnitt 39 av Heartful Podcast!

Idag pratar jag om Human Design - ett tema jag själv inte är expert på, men som har väckt mycket nyfikenhet och igenkänning i mig i olika vågor under de senaste åren. Jag har gått i human design coaching för några år sedan, varit på ett par workshop tillfällen inom human design och framför allt pratat med AI och sökt upp information på nätet om olika saker i min karta - om olika kanaler och portar jag har, om hur jag ska förstå min profil, om mina definierade och öppna center och hur de påverkar hur jag t.ex. tar in andra människors känslor, min magkänsla och mina rädslor kring kropp, hälsa och överlevnad.

Human design är ett otroligt rikt system för självutforskande och självreflektion. Det handlar inte om att få "svaret" på vem du är, för det kan vi aldrig få från ett system. Istället är Human Design en spegel framför vilken du kan ställa dig för att se dig själv i nya ljus - för att sedan själv avgöra vilka av de saker som spegeln visar dig som du vill fördjupa dig i, som du håller med om och vilka speglingar som helt enkelt inte känns relevanta för just dig just nu, som du bara kan lämna till sidan. Du har makten över vem du är, aldrig något system eller sätt att kategorisera personligheter. Men det är också ganska svårt att få syn på nya saker om oss själva utan en spegel, eller hur?

En typs spegel är också psykologsamtal, som du är hjärtligt välkommen att möta mig i online eller på plats i Vasa på Wasa Wellness. Kolla in min hemsida psykologjennifersoderlund.com för att läsa mer!

Stor kram!

Jennifer

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Jennifer Söderlund. Innehållet i podden är skapat av Jennifer Söderlund och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.