Vi hör Niklas Zuckerman, vd på Logistea, kommentera bolagets rapport och ge sin syn på den aktuella marknaden.
Vd:n diskuterar bland annat den svenska och finska marknaden, där Logistea ser en möjlighet att fortsätta växa. Logistea har också köpt fastigheter i Finland, bland annat en fastighet på Turkus flygplats. Niklas Zuckerman nämner också att bolaget har nått kritisk massa och kan fortsätta växa i snabb takt om de hittar rätt affärer.
Vidare diskuteras möjligheterna att expandera till nya marknader, som Norge och Danmark. Niklas Zuckerman konstaterar också att bankerna har en hög utlåningsvilja och att prissättningen har blivit mer attraktiv. Slutligen kommenteras den nyligen genomförda omvandlingen av A-aktier till B-aktier och hur det kan påverka bolagets möjligheter att attrahera nya investerare.
Intervjun görs av Sverrir Thór (Fråga Lou), snabbanalysen av Alexander Gustafsson (Arctic Securities), produktion och musik av Mats Ingemansson (Fråga Lou).
Vill du veta mer om Kvartalet? Besök: https://www.fragalou.se/kvartalet/
Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör
Fråga Lou AB. Innehållet i podden är skapat av Fråga Lou AB och inte av,
eller tillsammans med, Poddtoppen.