Den 1/11 2026 debuterade Andreas Almgren på maraton sträckan vid världens största maraton, New York. För de allra flesta, världslöpare eller ej, så brukar debuten på maraton innebära att man får testa på de beryktade 42 kilometrarna och ha en språngbräda för framtida utveckling och segrar. Men i Andreas fall så gjorde han som han har gjort vid i princip varje lopp 2026 års andra hälft, han segrade! Tiden i sig är fantastisk, 2.06.02 men sättet han gjorde det på med den näst snabbaste avslutningen loppets sista två kilometer, någonsin! En som har varit med på otaliga pass, varit cykelhare och bollplank är olympiern Emil Blomberg. Emil som nu har avslutat sin elitkarriär har varit med Andreas den sista tiden i Flagstaff och hjälpt till med logistik och harning. I veckans avsnitt så möter vi Emil som ger oss en inblick i hur uppladdningen såg ut, vad som stuckit ut mest med Almgrens förberedelser och vad han trodde utfallet skulle bli på tävlingsdagen. Vi diskuterar också vad loppet i New York innebär för OS 2028. 

Manne är i nedtrappning inför 5000m som är en tävling i ledet inför hans andra maraton för året i San Sebastian om knappa tre veckor. Mycket pekar på att formen är bättre än någonsin. 
John har hittat strukturen för hur kvarvarande månader på året ska se ut och har en bra vecka i bagaget efter fadäsen i Västerås. 

Veckans Sponsorer: 
Saucony - Nya Speed 6! En sko som är perfekt för tröskel och intervallträning. En kombination av snabbhet och dämpning. I butik nu! 
Comfyballs - Premiumkalsonger med patenterad "package front" teknologi. Perfekt farsdag-present - Comfyballs
Lumonite - Världens bästa pannlampor. Med koden springsnyggt26 erhåller man 15% rabatt. In och fynda på Valostore

Bli Patreon och ta del av träningsprogram och veckobrev - Information här - Spring Snyggt Patreon

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Jesus och Manne. Innehållet i podden är skapat av Jesus och Manne och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.