Hej kära läsare

Nu är jag tillbaka på kontoret i full fart igen och vill börja med att tala om att jag nu har 2 platser för personlig transformativ coaching med start i september. För dig som känner att det är dags för en verklig förändring skicka ett mail till anders@lifevision.se.

I den allt snabbare värld vi lever i så har det väl aldrig varit viktigare att hålla sig hoppfull och mentalt klar. Så hur gör man för att få till det oberoende av yttre omständigheter?

Det är nyckelfrågan inte bara för chefer och professionella idrottsmän utan för alla i den vardag vi lever i. Min förhoppning är att coachbrevet nedan gör att du kommer lite närmare ditt svar på den frågan …

Fortsätt läsa…
Ditt liv är ett Mästerverk,

Nothing found.

Veckans citat
”För att förändra en rådande paradigm så kämpa inte för att försöka förändra den problematiska modellen. Du skapar istället en ny modell som gör den gamla överflödig.”

- Buckminster Fuller

En omtänksam gåva till dig själv

Det här blir ett lite annorlunda coachbrev. Kanske inte för den som varit på mina föreläsningar eller blivit coachad av mig. Men för de flesta är det lite annorlunda att utforska tankar och idéer utan givna svar. För normalt sett så vill man ju ha något specifikt. I varje fall om jag får tro marknadsexperter som talar om för mig att jag måste paketera bättre. Helst med braskande rubriker som kommer igenom bruset oavsett om de i praktiken lovar runt och håller tunt.

Tydligen är det vad folk vill ha. Ge mig pillret som gör mig smal. Lämna över femstegsreceptet för ledarskap och trestegsmodellen för föräldraskap. Gör mig rik utan att jag behöver lägga för mycket tid och besvikelse på det. Inte konstigt att så många drömmer om att vara superhjälte, trollkarl eller häxa.

Tyvärr finns inte det på den mänskliga menyn. För lika lite som vi kan bryta de fysiska lagarna går det att skapa något som är värt att ha utan en rejäl investering av energi. Inte heller går det att från utsidan trycka in insikter och lärdom i någons sinne. Det måste ske från insidan. I varje persons inre värld ligger nyckeln som öppnar dörren till det vi egentligen letar efter och vill ha.

Vet ju inte om du läser vidare till det här tredje stycket efter den inledningen. Men om du nu ändå läser det här så vill jag ge dig något mer bestående. En öppning som du själv sedan kan gå igenom. Inte genom att jag ger dig något färdigt, utan för att du själv får möjlighet att se något du kanske inte sett förut. Lite mer pretentiöst än en färdigpackad lösning måhända, men jag fick för mig att det kunde vara värt ett försök.

Så här är lite tankar som om du funderar lite på dem kan göra att du kan äga din egen insikt:

1. Har du någon gång haft väldigt mycket att göra och varit stressad? Har du någon gång haft minst lika mycket att göra men istället känt dig stimulerad och tiden flyger förbi för det är kul att ha att göra? Vad är skillnaden enligt dig?

2. Har du vaknat upp ur en dröm och haft en obehaglig känsla? Har du vid annat tillfället vaknat upp med en underbar känsla av lätthet? Den yttre omständigheten var troligtvis kudde, madrass och täcke båda gångerna. Var kom känslan ifrån enligt dig?

3. När du blir irriterad på en person, tror du att det vore möjligt för en annan människa att i samma situation ha en helt annan reaktion. Hur gör egentligen den irriterande personen för att komma in i båda era kroppar och hälla olika signalsubstanser i er med sitt beteende? Adrenalin, noradrenalin och kortisol om du är den som är arg. Serotonin, dopamin, oxytocin och endorfiner om du känner tacksamhet,omtanke, förståelse som gör att du känner dig närmare dem i deras svaga stund. Var kommer då egentligen din känsla ifrån?

Det här är ju bara tre exempel som jag inte vill ge dig svaret på utan ta dig an det med ett öppet sinne och se vad som dyker upp för just dig. Vill du utöka kan du även fundera på om det förflutna kan skjuta känslor över tid och rum och få dig att må på ett visst sätt? Kan framtiden förändra vilka hormoner och signalsubstanser som susar runt i ditt system? Får för mig att du får ut mer av att grunna lite själv än att jag ger några svar här. Utforska nyfiket och ha en fin vecka

Veckans Boktips
Lose Your Mind

av Josh Pais

Blev fascinerad av författarens bakgrund där pappans kontakt med Einstein blandas med mammans artisteri och hollywood. Tycker ju ofta att det är just i en persons skärningspunkt som man hittar magi. Det här är inget undantag. Riktigt bra skriven och lätt att läsa är den här boken både underhållande och tankeväckande. Du kommer vara glad att du tog dig tid att läsa den.

Lyssna på Coachbrevet
Spotify
Apple Podcast
Dela
Dela gärna med dig av nyhetsbrevet via Facebook, Twitter eller e-post genom att klicka på ikonerna.
Copyright©

Innehållet i detta veckobrev får kopieras och distribueras för icke kommersiella skäl, så länge som författarens namn och kontaktinformation medföljer. Copyrighten upprätthålles av din personliga ärlighet och integritet.

Prenumerera

Varje vecka skickar jag ut ett gratis coachbrev. I det delar jag med mig av tankar och idéer som jag tror kan hjälpa dig att få ut ännu mer av livet. Skulle du vilja ha det direkt till din inkorg så kan du anmäla dig här.

E-post Förnamn Efternamn

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Anders Haglund. Innehållet i podden är skapat av Anders Haglund och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.