Prepping, hemberedskap och... ånglok? Den här veckan får vi sällskap av Patrick Sellman, beredskapsprofil, småbrukare och Kalle Wahlströms parhäst i beredskapspodden I väntan på katastrofen. Vi pratar om hur förberedda vi egentligen är om krisen kommer – och hur illa det faktiskt är ställt med Sveriges beredskap idag.

Hur har vi gått från att ha ett av världens starkaste totalförsvar till att elda upp våra skyddsmasker? Hur fixar du ett torrdass i stan när avloppet slutar funka?Hur ska ett ånglok rädda oss om krisen kommer? Och varför är Big Bubbles No Troubles mer än bara ett kul uttryck när det handlar om att rena vatten?

Häll upp en kopp (kris-)kaffe och häng med oss in i beredskapsvärlden – det blir lärorikt, pedagogiskt skrämmande och väldigt intressant!

Foto: Maria Obed

--------------

Vill du också vara förberedd? Följ Patrick på www.instagram.com/smabruk.se eller kika in www.småbruk.se och boka en föreläsning.

--------------

Avsnittet är klippt av grymma Andreas Viklund / Radiomakaren. www.instagram.com/radiomakaren

--------------

Musik: The search within, Sven Karlsson / @sven-karlsson-1

--------------

Följ oss!

www.instagram.com/bortomekorrhjulet

www.facebook.com/bortomekorrhjulet

www.linkedin.com/company/bortom-ekorrhjulet

www.bortomekorrhjulet.com

--------------

Följ Katta: www.instagram.com/bucketlifese

Följ Lotta: www.linkedin.com/in/lotta-nordin-44373a3/

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör PoweredBy: Media. Innehållet i podden är skapat av PoweredBy: Media och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.

Senast besökta

Bortom ekorrhjulet

139. Beredskap med Patrick Sellman

00:00