Heja Framtiden
Avsnitt

689. Stockholm ImpACT Days − Re:think Cities, del 1: Systemomställning

Dela

Årets upplaga av Stockholm ImpACT Days samlade ett fyrtiotal evenemang i Stockholm under en intensiv vecka. Med Re:think Cities som övergripande tema kunde samtalen kretsa kring allt från beredskap och livsmedelsproduktion, till avfallshantering, infrastruktur, mode, gastronomi och kultur.

I samarbete med Impact Loop och Stockholm Business Region har Heja Framtiden producerat en poddserie i fem delar som fångar godbitar från allt det spännande som skedde under veckan.

För att kunna utveckla staden behöver vi öka förståelsen för de komplexa system som ständigt befruktar varandra.

I del 1 samlar vi därför samtal om komplexitet och systemomställning, med Mattias Frumerie, Stefan Krook, Johan Jörgensen, Klara Palmberg Broryd, Anna Wallén och Heléne Riihonen.

Programledare:Christian von Essen // Läs mer på hejaframtiden.se och prenumerera på nyhetsbrevet.

Följ också den nya plattformen Stockholm Impact som lever vidare året runt.

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Christian von Essen. Innehållet i podden är skapat av Christian von Essen och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.