Heja Framtiden
Avsnitt

676. Ankit Desai: Framtidens musik, bland kapital och algoritmer

Dela

Ankit Desai kom till Stockholm från Mumbai för tio år sedan för att plugga på Handelshögskolan. Sen fastnade han. I dag driver han SNAFU Records, som investerar i mellanstora artisters streamingkataloger och hjälper dem att växa.

I dag sysselsätter bolaget 20 anställda och jobbar med artister i 47 olika länder. Mer än 100 miljoner streams kan varje månad tillskrivas SNAFU:s portfölj av låtar.

I det här avsnittet pratar vi om Ankits väg hit, hur affärsmodellen egentligen fungerar och hur fler artister ska kunna leva på sin konst i framtiden.

Programledare: Christian von Essen // Läs mer på hejaframtiden.se och kolla in partnersidan ifall du vill samarbeta på något sätt. // Nyhetsbrevet hittar du som vanligt på Substack.

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Christian von Essen. Innehållet i podden är skapat av Christian von Essen och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.