Fem minuter om dagen räcker inte i sommar. Så här är listan jag faktiskt preppar mina kunder med.

Sommaren är den bästa tiden att gå på djupet, så idag återanvänder jag material och ger er fem boktips och fem poddtips (plus bonus).


Böckerna gör en resa från system till samhälle till människa: Kevin Kellys ″What Technology Wants″ (han som gav mig det bästa rådet jag fått, ″make one new mistake every week″), Mattias Sundins ″Den femte accelerationen″, Fei-Fei Lis ″The World I See″, Ethan Mollicks ″Co-Intelligence″ (där mina fyra principer kommer ifrån), och Kazuo Ishiguros ″Klara och solen″, som du ska läsa med glasögonen att leta efter det vackra, inte dystopin. (och Framtidig av Judith Wolst som bonus)


Poddarna går från daglig puls till djup reflektion: AI Daily Brief, Hard Fork, Possible, Dwarkesh Podcast (spara den till en lång flygtur), Ezra Klein och No Priors, plus en bonus jag tjatat om i åratal: Acquired.

Jag delar också en PDF med alla tipsen och fem saker du faktiskt kan göra med AI i sommar, från att planera resan till att rädda regndagen när familjen blir rastlös.

Vad ligger i din sommarhög? Släng in dina bästa läs-, lyssnings- och gör-tips i kommentarerna, så håller vi grytan kokande tillsammans.

CC-BY 4.0

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Joakim Jardenberg. Innehållet i podden är skapat av Joakim Jardenberg och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.