Tredje trimestern – jobba eller vila? Är det dags för en före-förlossnings-penning? | Nina Campioni | VG-plogg
Tredje trimestern – kroppen kräver vila men samhällets strukturer säger något helt annat. I veckans VG-plogg tar programledare Nina Campioni upp en fråga som många gravida känner igen sig i – ska man verkligen pressa sig att jobba så mycket som möjligt i slutet av graviditeten för att kunna vara ledig längre efteråt? Och är det kanske dags att börja prata om en före-förlossnings-penning?
I avsnittet reflekterar Nina över:
🤰 Utmaningen med att balansera arbete och vila under tredje trimestern
💼 Hur samhällets strukturer och förväntningar krockar med en krävande och trött gravid kropp
😴 Varför vila och återhämtning i slutet av graviditeten är viktigare än många tror
💡 Tanken om en före-förlossnings-penning – vad det skulle innebära och varför det kan vara en god idé
💬 Hur normer kring arbete och produktivitet påverkar gravida kvinnor negativt
🌟 Att lyssna på kroppen och prioritera sin hälsa utan att känna skuld
🏛️ En viktig diskussion om kvinnors rättigheter och villkor under graviditeten
Det här avsnittet är för dig som är gravid i tredje trimestern, känner pressen att jobba så länge som möjligt – eller som vill engagera sig i frågan om bättre villkor för gravida i arbetslivet. Ett tankeväckande och angeläget avsnitt som berör många!
Nyckelord: tredje trimestern, gravid jobba, vila tredje trimestern, före-förlossnings-penning, gravid arbete, föräldraledighet, graviditet och arbete, Nina Campioni, VG-plogg, gravid kroppen, graviditetsledighet, gravid samhälle, rättigheter gravida
Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör
ACAST. Innehållet i podden är skapat av ACAST och inte av,
eller tillsammans med, Poddtoppen.