Lundh
Avsnitt

277 Re:Lundh – Roger Jacobsson

Dela

Hur packar man för ett landslag som ska delta i VM i fotboll? Vad tar man med sig och vad får man absolut inte glömma. Roger Jacobsson var materialare åt herrlandslaget och reste med laget i över 20 år innan han lämnade förbundet. Jag poddintervjuade Jacobsson inför VM 2018 och då talade han om hur man laddar inför ett VM, om hur de tog hand om 4.5 ton material som kom till Ryssland, om hur han jobbade under en matchdag, om vad han absolut inte fick glömma och om att Janne Andersson inte var den första svenska förbundskaptenen som städade i omklädningsrummet.

Jacobsson berättade även om hur han visste var spelarna ville sitta i omklädningsrummet, om hur han kontrollerade dem innan de gick ut till match, om vilken spelare som var sist ut, om vem som snackade i pausen och om hur stämningen var vid vinst respektive förlust men även om alla stjärnor som passerade under hans tid i landslaget och om att han inte alltid upplevde att de största spelarna beskrevs på ett korrekt vis.

Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

Mer mästerskapssnack finns på vår samling med avsnitt om Fotbolls-VM.
Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Olof Lundh och Fotbollskanalen | Acast. Innehållet i podden är skapat av Olof Lundh och Fotbollskanalen | Acast och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.