Det var en kall vinter det året. Människorna krympte ihop i kölden och blev mindre, utom de som hade pälsverk.

Pälsen – Hjalmar Söderberg (1898). Doktor Henck är sjuk och skuldsatt och måste på julafton gå och låna pengar av sin rike vän Richardt. En liten, elak och ömsint julnovell av Hjalmar Söderberg ur Historietter (1898) om vad en päls kan göra med en människa.

Kapitel: 00:00 Förord 00:41 Julafton på Regeringsgatan 03:22 Pälsen 05:47 Den mörka tamburen 08:22 Vid brasan 10:02 Avslutning 10:19 Efterord

Källor och om berättelsen: https://levandeklassiker.com/hjalmar-soderberg/pelsen/

Rösterna är AI, omsorgen är mänsklig. Lätt moderniserad stavning och ordformer. Originaltexten: https://sv.wikisource.org/wiki/Historietter/Pelsen Texten är fri från upphovsrätt.

Levande Klassiker: tidlösa svenska klassiker som levande drama, fritt för alla och där du redan lyssnar.

Tacka med Swish till 123 708 85 03. Meddelande: TACK P-97 Ditt namn (utan namn är du anonym). Namnet läggs under »Vi vill tacka« på webbsidan och i den fästa kommentaren. Tacka direkt i Swish: https://app.swish.nu/1/p/sw/?sw=1237088503&amt=50&msg=TACK%20P-97&edit=amt,msg

Fler svenska klassiker som ljuddrama: https://levandeklassiker.com/

#ljuddrama #spökhistoria #söderberg #pälsen #levandeklassiker

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Levande Klassiker. Innehållet i podden är skapat av Levande Klassiker och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.