Vi Älskar Sci-Fi
Avsnitt

VÄSF13: En ond Maria Montazami som har varit instängd i en termos i flera tusen år

Dela

Jag och Joel pratar sönder ett avsnitt av Stargate SG-1, avsnitt 13, säsong 4, The Curse. Detta avsnitt är en härlig Daniel Jackson-avstickare med mystik, spänning och nästan romans, och den coola dr Frasier är med i Egypten på slutet också.

Daniel lämnar Cheyenne Mountain complex för att gå på begravningen för sin gamla professor, som har dött i en mystisk explosion. På begravningen träffar Daniel sin ex-flickvän, Sarah, och det är tydligt att känslorna dem emellan inte har svalnat.

Daniel kontrollerar innehållet i symbiot-termosar med en GPS, rynkar ihop pannan på sitt vanliga bedårande vis, och kör ett terränganpassat fordon i öknen i Egypten.

OBS Inga bröder skadades i samband med denna inspelning och vi tror inte att Maria Montazami är det minsta ond, vi talade bara om henne eftersom hon är larger than life och gillar bling. OBS

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Martha. Innehållet i podden är skapat av Martha och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.