Martha Kristensen samtalar med Rebecka Bebben Andersson om konstnärlig process, hur man omvandlar en vistelse på psyket till en konstnärlig performance och varför Älghult Konsthall finns. Bland annat. Mycket nöje!
Rebecka Bebben Andersson (f. 1984) är utbildad inom fri konst, arkitektur och scenografi vid Kungliga konsthögskolan, KTH resp. Operahögskolan. Hon arbetar med en rad olika uttryckssätt och återkommer ofta till teman som maktstrukturer, absurditet och psykisk sjukdom. Hennes verk har visats flitigt både i Sverige och internationellt, till exempel på ArkDes och Färgfabriken i Stockholm, Svenska institutet i Paris och Charlottenborg i Köpenhamn. Hon är aktuell med sitt arbete för SL, där hon gestaltar åtta betongfasader längs nya Tvärbanans sträckning.
I poddens första avsnitt, Utan dagsljus / I en mörk tid, tar Rebecka Bebben Andersson med oss på en rundvandring i tre, möjligen fyra utställningsrum (beroende på projektets budget, som vi också presenteras för). I utställningen visas nya installationer med utgångspunkt i erfarenheter av lukter, smaker, känsel, hörsel och känslor från olika detaljerat beskrivna väntrum. Vi får även ta del av konsthallens toalett, utomhusmiljö och eventuella workshoputbud.
Projektet Älghult Konsthall genomförs av bildkonstnär Martha Kristensen i samarbete med Bild och Form Kronoberg och Uppvidinge Kommun. Rebecka Bebben Anderssons utställning Utan dagsljus / I en mörk tid är en del av Smålandstriennalen. Jingel och soundbites är komponerade och framförda av Tony Blomdahl.
Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör
Martha Kristensen. Innehållet i podden är skapat av Martha Kristensen och inte av,
eller tillsammans med, Poddtoppen.