Det går att bygga egna produktionslinor i Sverige som är state-of-the-art. Det fick Jonas Assarsson bekräftat när han överhörde Volkswagens högste SQE (Supplier Quality Engineer) prata separat med sin tyska kollega vid deras besök på den nya produktionslinan på Haldex Traction i Landskrona.

I detta avsnitt avIndustrialiseringspoddenpratar vi med Jonas Assarsson, ny fabrikschef på Thules fabrik i Connecticut i USA. Jonas har en unik produktionsbakgrund, från Licexamen vid Lunds universitet till produktionsledande befattningar på bl a. Haldex, Borg Warner och Koenigsegg.

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Mälardalens universitet. Innehållet i podden är skapat av Mälardalens universitet och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.