Vi är tillbaka efter sommaruppehållet, och vi inleder med en film vi trodde skulle bli en enkel avrättning: Sommartider (2024), berättelsen om hur Gyllene Tider gick från piratradio i Harplinge till Sveriges största band.
Sebastian gick in cynisk och kom ut omvänd — han hade glömt hur oerhört välskrivna låtarna faktiskt är, särskilt jämfört med det mesta som produceras idag. Anders hakade upp sig på något annat: hur ofantligt kåta texterna är när man lyssnar på dem i nyktert tillstånd, skrivna av en kille som knappast hade livserfarenheten att backa upp dem.

Däremellan hinner vi med nepo-baby-paraden i rollistan, mysteriet med karaktären Tobbe som inte gör någonting alls, och filmens mest smaklösa ögonblick: comebacken på Liseberg åtta dagar efter dödsolyckan i publikhavet. Där tar Anders faktiskt illa vid sig på riktigt. Och så en amerikansk remake, för säkerhets skull.

 

Nästa avsnitt: Hundtricket (2002).

Sommartider_Mash.jpg

Här hittar ni oss!

FACEBOOK!

https://www.facebook.com/tveksamt

INSTAGRAM

https://www.instagram.com/tveksamtpodden/

YOUTUBE

https://www.youtube.com/@tveksamt

 

Support us on PayPal!

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör tveksamt. Innehållet i podden är skapat av tveksamt och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.