Svensktoppen
Avsnitt

Ny etta och säsongsfinal med Electric Banana Band

Dela

Bolaget är tillbaka på förstaplatsen med sin fotbolls-låt och Electric Banana Band är med i säsongsfinalen av serien Bortglömda Svensktoppspärlor.

Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

Bolaget klättrar tillbaka till förstaplatsen med ”Det Ligger Nåt I Luften” och är nu tillsammans med Brandsta City Släckers de enda artisterna som håller sig kvar på listan med fotbolls-låtar. Fjolårets sommarhits märks också av i form av ”Tusen Spänn” med Tjuvjakt & Fanny Avonne liksom ”Svagare Än Jag” med Ida-Lova som båda kommer tillbaka till listan. Comeback gör även Electric Banana Band i säsongsfinalen av sommarserien ”Bortglömda Svensktoppspärlor”. Janne Schaffer och Lasse Åberg försöker reflekterar över varför deras ”Det Är Ball Med Rock´N´Roll inte blev en större hit på Svensktoppen 1981.

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Sveriges Radio. Innehållet i podden är skapat av Sveriges Radio och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.