På senare år har bevakningen av gangsterrapp i svenska medier förändrats. Radion har mer sällan spelat musiken och granskningen av gängkriminalitet har fått större plats.
Men så i förra veckan skulle rapparen Jafar Ahmed Sadiq, länge känd som Jaffar Byn, sedan som JB, lansera sitt nya album. Och då valde P1:s Studio Ett att göra en intervju - som fått kritik för att sakna frågor om den brottslighet rapparen är dömd för. Reporter Lasse Truedson.
I veckan har Karin af Klintberg haft premiär för en film om männen bakom Trustorhärvan som berättar om hur de köpte ett börsbolag med dess egen kassa och satte sprätt på pengarna på champagne och fest på Rivieran. Och inte minst hur Joachim Posener, den utpekade hjärnan bakom brottet, höll sig undan tills det var preskriberat.
Men samtidigt har också kritiken kommit – för att ha låtit bli att berätta om de inblandades senare brottslighet och dessutom påståenden om att Posener ska ha fått ersättning för sin medverkan. Reporter är Edvin Ek.
Och i Mediernas sommarserie om Dålig stämning i studion dissekeras denna gång ett boksamtal i trygga P1 Morgon. Erfarna programledaren Lasse Johansson hade läst författaren Ann Heberleins nya bok. Men samtalet blir inte som han tänkt sig.Reporter är Victor Löfgren.
Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör
Sveriges Radio. Innehållet i podden är skapat av Sveriges Radio och inte av,
eller tillsammans med, Poddtoppen.