AGENDAN ÄR FRI med Maria Moraes
Avsnitt

"Vi måste göra det enkelt och jävligt gott att göra rätt" Om nollvision, hållbar konsumtion och svensk husmanskost | Agenda Gustav Johansson

Dela

I dagens avsnitt möter vi Gustav Johansson – mannen bakom Jävligt Gott, Sveriges största växtbaserade matsajt. Sedan 2011 har han ägnat sig åt en enkel idé: att göra hållbar mat så god att ingen behöver välja bort den.

Gustav vill se en nollvision för klimatet och tror på hållbar konsumtion – men bara om det görs enkelt. Han menar att vi måste göra det lätt för människor, och jävligt gott, att göra rätt. Annars händer ingenting.

Han berättar om sin egen resa, från köttälskande Borlänge-kille till en av Sveriges mest inflytelserika röster inom växtbaserad mat. Och om varför han hellre veganifierar svenska klassiker än uppfinner något nytt – för det måste fortfarande vara gott.

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Maria Moraes. Innehållet i podden är skapat av Maria Moraes och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.