Många tror att hundmöten blir ett problem först när hunden börjar skälla, göra utfall eller kasta sig i kopplet. Men sanningen är att hundmötet börjar långt innan dess.
I det här avsnittet pratar jag om varför det är så viktigt att bryta hundens fixering redan när den börjar uppstå – innan den hinner växa till ett utfall. Du får lära dig vilka signaler du ska titta efter, varför stirrandet är början på problemet och hur du kan hjälpa din hund innan situationen blir svår.
Ju tidigare du går in, desto mindre behöver du göra.
Det här är del två i min serie om hundmöten. Har du inte lyssnat på första avsnittet om koppelträning rekommenderar jag att du börjar där.
🎧 Trevlig lyssning!
⸻
Tyckte du om avsnittet? Ta gärna en skärmdump när du lyssnar och dela den i din story på Instagram. Glöm inte att tagga mig @K9.education så att jag får se!
Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör
kickanallendes76. Innehållet i podden är skapat av kickanallendes76 och inte av,
eller tillsammans med, Poddtoppen.