Dominoeffekten
Avsnitt

China blackout challenge: Ett futuristiskt priskrig

Dela

Kina utmanar hela världen i ett priskrig om framtiden med en ekonomisk modell fokuserad på en produktionsapparat så slagkraftig att den knäcker global konkurrens, men också utplånar de kinesiska bolagens marginaler. Grannländer, USA och Europa är alltmer unisona i sina svar mot Peking: Handelshinder.

Nu har dock Kinas modell till slut kört in i väggen, och en fastighetskrisen i landet fyller fem år. Men strategin tycks ändå bara vara mer av samma vara. Frågan i kampen om världsekonomisk makt är nu: Vem svimmar först?

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör EFN Ekonomikanalen. Innehållet i podden är skapat av EFN Ekonomikanalen och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.