Rätt eller rövigt - podcasten där Jennie och Linda läser upp och granskar historier från olika forum, bland annat från Reddit. Vi tar oss igenom berättelser, ofta översatta från engelska, och efteråt diskuteras, dissekeras och dömer vi: har personen rätt eller är hen rövig?
I dagens avsnitt har vi temat Resor eftersom sommaren med semester ligger runt hörnet och vi bara måste veta vad vi ska hålla oss borta från. Avsnittet bjuder på diskussioner kring resplaner, att shoppa presenter till sina X och att utnyttja snälla gester.
Har du egna historier du vill att vi tar upp framöver? Mejla oss på podcast@jenilin.com. Självklart går det utmärkt att skicka in förslag på inlägg från forum som du vill att vi läser upp!
Länkar till dagens historier:
Historia 1 - 00:53 Skulle jag vara ett rövhål om jag håller fast vid resplanen?
Historia 4 - 25:06 Är jag ett rövhål för att jag redovisade alla kostnader till min farbror för att resa till hans sons bröllop efter att han erbjudit sig att “täcka min resa”?
Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör
Jennie och Linda. Innehållet i podden är skapat av Jennie och Linda och inte av,
eller tillsammans med, Poddtoppen.