🎙️ Bollen på golvet – Kaos i SFL-finalen & ett steg närmare historiskt SM-guld ⚽🔥
Finalserien i Svenska Futsalligan är igång – och det började med dramatik direkt.
I avsnitt 23 dyker vi rakt in i den första finalen mellan Skoftebyns IF och FC Kalmar, där känslorna kokade över, korten haglade och Skoftebyn tog ett rejält grepp om SM-guldet. En match med allt – och lite för mycket.
Vi snackar om hur Skoftebyn, i sin första final någonsin, går in och vinner med 4–2 och nu är bara 40 minuter från ett historiskt SM-guld och en plats i UEFA Futsal Champions League.
Samtidigt ställs FC Kalmar inför en tuff uppgift – utan Maicon i nästa match, men med Bruno och Selim tillbaka. Kan de tvinga fram en avgörande tredje match?
Vi utser omgångens spelare efter en dominant finalinsats, plockar fram veckans snyggaste mål i Bollen i krysset – med fokus på en magisk assist – och går igenom vad som väntar i en helt avgörande finalhelg.
Dessutom delar vi ut det röda kortet efter kaoset i matchen – och jag lättar på hjärtat med mina tankar och predictions kring hur den här finalserien slutar.
Utöver det:
⚽ Veckans match – final 1: Skoftebyn vs FC Kalmar (4–2) 🎯 Omgångens spelare: Lavdim Azemi – tre avgörande aktioner i finalen 🔥 Bollen i krysset – Maicon & Romario bjuder på show 🟥 Det röda kortet – kaoset som tog över matchen 🏆 Kommande final – 40 minuter från guld eller en avgörande match 3 💭 Jag lättar på hjärtat – mina predictions om vem som tar SM-guldet
Finalen lever. Allt står på spel.
🎧 Lyssna nu – och som alltid: håll bollen på golvet.
Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör
Bollen På Golvet Podcast. Innehållet i podden är skapat av Bollen På Golvet Podcast och inte av,
eller tillsammans med, Poddtoppen.