Altingetpodden
Avsnitt

6. Varför räcker inte kändisfaktorn när riksdagslistorna ska sättas?

Dela

När Richard Herrey hamnade långt ner på Moderaternas riksdagslista valde han att byta parti och forskare vid Göteborgs universitet har kunnat visa på att läckorna till pressen blir fler när partierna ska sålla fram sina kandidater.


Nu är partierna i stort sett klara med sina listor inför riksdagsvalet 2026. Altingets tillförordnade chefredaktör Anton Säll och reporter Axel Hyttnäs Telin går igenom de största händelserna under listsäsongen.


Dessutom: kommer C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvists grepp med flanellskjorta varje dag fram till valet att flyga?


Är det så fel med en gimmick?


Och i vilket rum hade Anton velat vara en fluga på väggen den senaste veckan? Och vilken minister har haft den tuffaste mandatperioden hittills?


Ansvarig utgivare är Anton Säll.

Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Altinget Sverige. Innehållet i podden är skapat av Altinget Sverige och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.