Det tar sin början i att Johanna sitter och studerar träden utanför sitt fönster och där drar vi ingång... Det blir ett samtal om olika Biomer (OBS; när Johanna hela tiden säger Greyland menar hon Grassland), hur man förbereder sig bäst på jordbävning och tsunami, vilken jord som är den mest näringsrika och den otroligt speciella naturen på Nya Zeeland.
Såklart när vi börjar att prata om djur och natur så blir det sen ett samtal där vi går djupare in på det andliga planet också. Vi pratar om hur träd kan trösta, parallellen mellan rotsystem och nervsystem, att ta inspiration från svampar (inte bara via det psykedeliska), och att andra människor är källan till magin. Men också vem är den stora dirigenten och vad är det att vara en del av universums orkester?
Dela, gilla och följ oss! Kommentera och skriv till oss på AlltFarPlats.podcast@gmail.com! HaaaarrreeeGöttttHääääjjj
Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör
Johanna Nyberg-Rydström, Martin Lundqvist. Innehållet i podden är skapat av Johanna Nyberg-Rydström, Martin Lundqvist och inte av,
eller tillsammans med, Poddtoppen.