Exlibris Rotid
Avsnitt

5. Julkänsla och isvakar i Louisa May Alcotts ”Unga kvinnor”

Dela

I det första decemberavsnittet av Exlibris Rotid kliver vi in i Louisa May Alcotts ”Unga kvinnor” (Little Women) - en julinramad 1800-talsklassiker. Vi utforskar bokens julstämning, dess moraliska undertoner och den dramatiska isvaksscenen som säger mycket om våra stressreaktioner i ett gruppsammanhang.

Vi pratar också om familjerelationer och om varför berättelser som denna kan ge oss en mjuk paus i en intensiv december.

Om du tycker om podden så följ den gärna så att du inte missar nästa avsnitt och dela den med någon som du tror också skulle tycka om den.

Om du vill ha mer av mina reflektioner om stress, återhämtning, läsning, så kan du börja prenumerera på Brev från Rotid här: https://gansub.com/s/pq6q2/

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Kristin Björnsdotter Wahl. Innehållet i podden är skapat av Kristin Björnsdotter Wahl och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.