DEL 2 av berättelsen om Captain Jack Ward - inspirationen till Jack Sparrow: "OF DEATH & DESTINY"
På hösten 1606 försvann det venetianska handelsfartyget Rubi. Lastat med 300 ton värdefullt orientaliskt gods, var detta en angelägenhet för hela republiken. Guvernören på Zakynthos försökte förhöra sig så gott som det gick.
Men ingen av de sjömännen som klev iland visste med säkerhet vad som hade hänt.
Sjöröveriet på Medelhavet under de första åren av 1600-talet når sin absoluta kulmen.
I del 2 av berättelsen om Captain Wards äventyrsfulla liv får vi följa den 50-åriga gubben som nu blivit pirat, när han försöker gå iland i Algers hamn.
Men hur var hans liv som kaparslav, handeln i Marocko och hur såg hans nästintill furstliga hov i Tunis ut?
Vilka var det som anslöt sig till honom och hans besättning av dödsdömda pirater?
Vi får också höra om Wards ambivalenta inställning till sina landsmän, hans ledarskap och sjöstrider men också om hans eventuella längtan hem.
För att höra hela avsnittet: Bli medlem i vår Patreon (från bara 50 kr): www.patreon.com/historiersallanberattade
Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör
HistorierSällanBerättade. Innehållet i podden är skapat av HistorierSällanBerättade och inte av,
eller tillsammans med, Poddtoppen.