Moderna tiders filmklubb är tillbaka! Den här gången tar vi oss an The Imitation Game från 2014. Filmen berättar historien om Alan Turing och hans arbete med att knäcka den tyska Enigma-koden under andra världskriget – en insats som fick stor betydelse för de allierades krigsansträngningar.

Hur väl skildrar filmen Turing, kodknäckningen och arbetet vid Bletchley Park? Hur mycket stämmer med de historiska händelserna. Vi tittar också på hur filmen skildrar andra världskrigets Storbritannien och Alan Turings liv och eftermäle.

Det blir en del annat också.

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Stefan Hjalmarsson. Innehållet i podden är skapat av Stefan Hjalmarsson och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.