Soul Palace Podcast
Avsnitt

65. Min första förlossningsberättelse – 36 timmar från första värken till bebis. Och om amningsutmaningar.

Dela

I det här avsnittet delar jag min första förlossningsberättelse och upplevelsen av när vår dotter föddes den 2 juni 2023. En helt annan förlossningsupplevelse än min senaste, som jag delade i förra veckans avsnitt. Den här förlossningen tog 36 timmar från första värk till bebis och innefattade flera olika typer av smärtlindring. Jag berättar om förloppet, mina tankar och känslor längs vägen och om hur det faktiskt var att gå igenom en förlossning för allra första gången.


Jag pratar också om tiden direkt efteråt och om min smärtsamma amningsupplevelse, där amningen inte alls blev så som jag hade föreställt mig. Om förväntningar som mötte en helt annan verklighet, och hur mycket den första tiden som mamma kom att präglas av just amningen. Så här, drygt tre år och ytterligare en förlossning senare, är det speciellt att få gå tillbaka till den här upplevelsen och berätta om den igen – nu med helt andra perspektiv på både födande, kroppen och den första tiden som mamma.


Tack för att du är här och lyssnar!


Hannas Instagram


Hannas mail


Viss musik i podcasten är producerad av Princis


Fotograf till podcastomslaget: Julia Zernell

Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Hanna Jörnhammar. Innehållet i podden är skapat av Hanna Jörnhammar och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.