Bästa livet
Avsnitt

Specialistläkaren om ADHD, depression och problemen med psykofarmaka - Behroz Dehdari

Dela

I det här avsnittet gästas jag återigen av läkaren Behroz Dehdari, aktuell med den nya boken Är jag sjuk i huvudet? – en bok om hur vi egentligen ska förstå psykisk ohälsa och vilken roll läkemedel bör ha i behandlingen. Något som vi även diskuterar i avsnittet.

Vi fördjupar oss även i ADHD, psykoser och psykiatriska diagnoser, samt diskuterar både möjligheter och problem med dagens medicinering. Dessutom besvarar Behroz många av de frågor som ni lyssnare skickat in inför avsnittet.

Ett nyanserat och tankeväckande samtal om psykisk ohälsa, diagnoser och medicinering – och om vad som egentligen hjälper oss att må bättre.

🔔 Glöm inte att prenumerera och dela vidare om du blir inspirerad av avsnittet!


P.S gärna in biohackbalance.se och använd rabattkoden bastalivet15 för 15% rabatt på hela sortimentet 🙏


För mer info om Behroz se:

Länk till att köpa boken:
https://www.bokus.com/bok/9789153193517/ar-jag-sjuk-i-huvudet-om-diagnosens-makt-och-maktens-diagnoser

Hemsida: https://www.behrozdehdari.com/

Informativt inlägg om hur man kan trappa ned antidepressiva:
https://www.behrozdehdari.com/post/vad-man-beh%C3%B6ver-veta-om-nedtrappning-av-antidepressiva-1


Foto till omslaget av Thron Ullberg



För mer info om Mathias och podden Bästa Livet:

www.mathiashansson.com
Instagram: mathiashansson_official
Kontakt: mathiasforelasningar@gmail.com

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Mathias Hansson. Innehållet i podden är skapat av Mathias Hansson och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.