— Detta är en repris ifrån 2025 —

Den 1 november 2025 tillträdde Mikael Frisell som ny generaldirektör för dåvarande Myndigheten för samhällsskydd och beredskap MSB. Samtidigt offentliggjorde regeringen att myndigheten skulle byta namn till Myndigheten för civilt försvar. Den civila beredskapen utvecklas på många håll och ett nyligen beslutat totalförsvarsbeslut ska nu omsätts till handling.

Folk och Försvar träffar Mikael Frisell för att samtala om hans nya uppdrag, vägen framåt och hur Sveriges arbete med civilt försvar och krisberedskap ska stärkas.



Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Folk och Försvar-podden. Innehållet i podden är skapat av Folk och Försvar-podden och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.