FredagsFrågan i Den Osannolika Svensken – Vad är min syn på nationalism?

I veckans FredagsFråga tar jag mig an en av de kanske mest laddade och komplexa frågorna just nu – min syn på nationalism. Utan förevändningar och med största möjliga uppriktighet försöker jag ge ett ärligt svar på vad nationalism betyder för mig, varför den både fascinerar och oroar, och hur jag ser på dess roll i vår gemensamma framtid.

Det är en fråga som väcker känslor, men som också förtjänar att diskuteras med både tydlighet och eftertanke. För vad händer när nationalism samlar och skapar stolthet – och när den istället splittrar och sluter oss inåt?

Lyssna på veckans avsnitt där jag, med både öppenhet och skärpa, delar mina tankar om ett ämne som påverkar oss alla.

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Frederic Widell. Innehållet i podden är skapat av Frederic Widell och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.