Vi hittar Nicholas på en McDonald’s-parkering efter ett drönaruppdrag i Stora Värtan, medan Amy befinner sig i köket i veckans poddstudio. Vi tar tempen på ÖTILLÖ Cannes och alla resultat, får ett kort snack med the Champ Anna Hellström och försöker uttala alla franska namn som dominerade pallen.
Vi går också igenom nästa års kalender, med lite extra fokus på våra egna engagemang, och avslöjar ett helt nytt lopp den 12/9 på Ingarö. Klassisk Swimrun Cup-mark får nu ett eget EX-lopp som dessutom ingår i Swimrun Sprint Cup 2027.
Nästa års Swimrun Sprint Cup, med cirka 15 lopp, blir nationell och får vinnare i både herr/dam och JR herr/dam. Det här blir verkligen något att spana in – mer info kommer snart!
Så hoppa i poolen nu och börja träna inför säsongen 2027. Den kommer att bli episk!
Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör
EX Swimrun. Innehållet i podden är skapat av EX Swimrun och inte av,
eller tillsammans med, Poddtoppen.