SOU-podden
Avsnitt

Samtal med Irene Wennemo om utredningar och politiken

Dela

”Tillkallandet av en kommitté är uttryck för en planering på ganska lång sikt och en politiskt betydelsefull handling.” står det i Kommittéhandboken. Men att besluta om utredningar och skriva direktiv är en konst i sig. Hur gör man rent praktiskt? I detta avsnitt delar generaldirektören, före detta statssekreterare mm mm, Irene Wennemo med sig av sina erfarenheter som både utredare och beställare.

Politik på riktigt – Handbok för sociala ingenjörer av Irene Wennemo https://bokforlagetatlas.se/forfattare/wennemo-irene/

Kommittéhandboken Ds 2000:1 https://www.regeringen.se/rattsliga-dokument/departementsserien-och-promemorior/1999/10/ds-20001/

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Fia Ewald & Carl Lilius. Innehållet i podden är skapat av Fia Ewald & Carl Lilius och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.