Vi samtalar med eleverna Emil Magnusson, Carl Palm, Ester Dougan och Oliver Myr och med läraren i biologi och kemi Jenny Rydberg. Det blir samtal om RyssbyGymnasiets utbildningar, att bo på internat, jobb och framtid. Vi kommer också in på vilka som bör bestämma om skogen, dess olika värden och hur skogen ska hjälpa oss att ställa om till ett hållbart samhälle.

 

Vi som spelat in avsnittet med eleverna på Ryssby naturbruksgymnasium är Elin Varde, Harald Säll och lärarna Jenny Rydberg och Jan Fransson. Jan har tidigare varit lärare på Ryssbygymnasiet. Vi får information om RyssbyGymnasiets huvudområden restaurang och naturbruk. Huvudområdet naturbruk har inriktningarna skogsbruk, jakt, naturturism och naturvetenskap. Inspelningen gjordes den 12 mars 2026.

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Skog och trä vid Linnéuniversitetet. Innehållet i podden är skapat av Skog och trä vid Linnéuniversitetet och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.