Förvärvspodden
Avsnitt

65. Linus Karlsson & Adam Fransson, Handels PEVC: Nästa generation inom Corporate Finance?

Dela

I dagens avsnitt ska vi prata om något lite annorlunda – nämligen nästa generation inom corporate finance. 

Hur väcks egentligen intresset för M&A, private equity och venture capital redan under studietiden? Och hur bygger man som student en plattform för att förstå transaktioner, investeringar och kapitalmarknader i praktiken? 

Handels PEVC är en studentledd organisation vid Handelshögskolan i Göteborg som har som mål att koppla samman studenter med världen inom corporate finance, investment banking, private equity och venture capital genom nyhetsbrev, case-events och analyser av verkliga transaktioner.  


Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Förvärvspodden. Innehållet i podden är skapat av Förvärvspodden och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.