Stric
Avsnitt

81. En helt ovanlig brandman - del 2

Dela

Förutom att vara en fantastisk atlet och idrottsman är Wictor Magnusson Broder även brandman. I det här avsnittet som är en direkt fortsättning på förra berättar Wictor hur det är att vara först på plats när larmet går. Vad som krävs för att bli brandman – och hur yrket påverkar livet både på och utanför stationen.

Vidare berättar han om utbildningen, fyskraven och minnesvärda utryckningar, tuffa situationer och vad som händer sekunderna efter att larmet går. Vi pratar också om brandsäkerhet i hemmet, livet på brandstationen och de viktigaste egenskaperna för den som vill bära uniformen.

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör stricpodd. Innehållet i podden är skapat av stricpodd och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.