Lejonkulan
Avsnitt

Nanotrådar mot börsen - NordAmps

Dela

Efterfrågan på datatrafik växer snabbt, samtidigt som dagens halvledarteknik börjar nå sin fysiska gräns. NordAmps tror sig sitta på en del av lösningen, med sin teknik för att odla nanotrådar på kiselskivor som framtidens transistorer högre prestanda och bättre energieffektivitet vid höga frekvenser.Nu ska NordAmps bevisa att tekniken fungerar i industriell skala. Samtidigt förbereder Lundabolaget en notering på First North och vill ta in 75 miljoner kronor.

Jan Dahlqvist möter vd Jan Andersson i ett samtal om halvledarbranschens kapplöpning mot högre frekvenser, Europas möjligheter i chipindustrin och den avgörande förflyttningen från prototyper i universitetslabbet till volymproduktion hos finska VTT.

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Rapidus. Innehållet i podden är skapat av Rapidus och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.