Del 1 av 2.
Vad betyder det när en kille som var sämst i laget på sin första hockeyträning så småningom gör över 600 SHL-matcher, spelar utomlands och representerar fler SHL-klubbar än någon annan? Jo, det finns en del historier att berätta.
Veckans gäst är Johannes Salmonsson – tidigare hockeyspelare, numera assisterande tränare i IK Oskarshamn och en man som under sin långa karriär gjort sig känd för att sällan vara rädd för att säga vad han tycker.
Vi pratar om resan från Uppsala till elitishockeyn, NHL-drömmen som aldrig blev verklighet, kroppen som började säga ifrån och om den märkliga omställningen från att vara en av grabbarna i omklädningsrummet till att plötsligt vara en av tränarna.
Men det här är inte bara ett avsnitt om en hockeykarriär.
Det är ett samtal om människan bakom den.
Om kärleken till Michaela och familjen. Om alla flyttar och ett vuxenliv där nästa kontrakt ständigt kunde innebära en ny stad – tills familjen kom till Oskarshamn och någonting förändrades. Platsen som från början bara var ännu en anhalt i hockeykarriären blev hemma.
Johannes berättar också väldigt öppet om perioder i livet som varit betydligt mörkare än vad människor omkring honom kanske har förstått och om erfarenheter som ger en annan bild av personen bakom den skämtsamma och frispråkiga hockeyprofilen.
Naturligtvis hinner vi också med några dråpliga historier om exklusiva vinflaskor, tacklingsförsöket på Zdeno Chara och, bokstavligen, skitjobbiga fyspass.
Det blir ett varmt, väldigt roligt och stundtals överraskande personligt samtal om framgångar och motgångar, familj, vänskap, hockey och om att hitta en ny identitet när spelarkarriären är över.
Men kanske framför allt om en sak:
Vad händer när en människa som levt hela sitt vuxna liv på väg till nästa klubb plötsligt hittar hem?
Häng med och lär känna Johannes Salmonsson – betydligt mer än hockeyspelaren.
Mer mästerskapssnack finns på vår samling med
avsnitt om Fotbolls-VM.