FinVoices
Avsnitt

35. Hur Transfer Group ska växa framåt, omställning i fokus

Dela

I detta avsnitt möter vi Mats Holmberg, VD för Transfer Group, för ett samtal om koncernens transformation, strategiska val och framtida potential. Mats berättar om utvecklingen inom Transfer Groups dotterbolag Amigo Safe, Amigo Systems, Sensec och Altum, samt hur koncernen arbetar för att skapa lönsam tillväxt.

 

Vi går igenom aktuella frågor som försäljningsprocessen av Sensec, satsningarna inom Amigo-bolagen, pågående företrädesemission samt hur säkerhetsläget i Norden och Europa påverkar efterfrågan på koncernens erbjudanden. 

 

Avsnittet inkluderar också en rad frågor från aktieägare (från tidpunkt: 27:00), inklusive frågor om framtida kapitalanvändning, konkurrenskraft och Mats egen syn på aktien.


FinVoices drivs av Impala Nordic. Programledare i avsnittet är Charlie Dahlström, Analytiker på Impala Nordic.

 

Disclaimer** Inget som sägs i podden är en köp- eller säljrekommendation. Avsnittet har gjorts på uppdrag av bolaget. Impala Nordic och personer bakom Impala Nordic äger aktier i Bolaget. Personer bakom Impala Nordic har engagemang i Transfer Group AB i form av styrelsearbete.

Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Impala Nordic. Innehållet i podden är skapat av Impala Nordic och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.