I det här avsnittet har jag med mig Magnus Söderman för att diskutera kritiken mot Jimmie Åkessons båtturné. Varför betraktas pengar och personlig framgång så ofta som något suspekt inom oppositionella rörelser? Vi talar om missunnsamhet, politiskt martyrskap och våra egna erfarenheter från en rörelse där den som inte offrade allt ansågs ha offrat för lite. Hungriga vargar jagar kanske bäst – men de bygger sällan nått bestående.
Stöd mitt arbete
Den som uppskattar innehållet och vill bidra till att jag kan fortsätta göra poddar, skriva böcker och producera dokumentärer kan göra det här:
This is a public episode. If you'd like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit jonasnilsson.substack.com/subscribe
Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör
Jonas Nilsson. Innehållet i podden är skapat av Jonas Nilsson och inte av,
eller tillsammans med, Poddtoppen.