Migränpodden
Avsnitt

Om hormonrelaterad migrän, del 1 – med Helena Strevens, docent i obstetrik & gynekologi

Dela

I avsnitt 39 av Migränpodden samtalar vi med Helena Strevens, docent i obstetrik och gynekologi vid Lunds universitet och överläkare vid Skånes universitetssjukhus. Helena svarar på lyssnarfrågor om hormonrelaterad migrän, och berättar bland annat hur varierande hormonnivåer under menscykeln kan trigga migränanfall.

Alla avsnitt finns även som text på migränpodden.se.

I avsnittet nämner vi Teva Sveriges Överlevnadsguide för migrändrabbade, Lundbeck Sveriges patientsida Allt om migrän och Pfizers patientsida Migränmönstret. Annonsörerna har ingen påverkan på ämnesval eller innehåll i Migränpodden.

Musik: Sharing Silence med KORALL. Från albumet Psychedelic Sunblock.

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Malin Östblom & Leonora Mujkic. Innehållet i podden är skapat av Malin Östblom & Leonora Mujkic och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.