Vi ska höra en intervju jag gjorde i Figeholm för tjugo år sen med Nils Vilhelm Hammarberg.
Hans farfar hette Gustav Vilhelm Hammarberg och ägde skog där barken såldes till garveriindustrin och av virket som blev kvar började farfadern bygga fartyg som lämnade Figeholm och seglade med gods över världshaven.
Rederiet drevs från Figeholm, ett litet kustsamhälle i Oskarshamns kommun mellan Kalmar och Västervik där jag är barnfödd.
Segelfartygen var förbindelsen till utlandet på den här tiden. Idag tycker vi att världen är nära och tillgänglig via internet, men på den här tiden var man också väldigt global. Många ungdomar gick till sjöss och seglade på världshaven. Allt gods lossades och lastades som styckegods för hand. Man var beroende av rätt vindar eftersom segelfartygen saknade motor. Så tiden i hamn kunde var flera veckor och det var inte ovanligt att sjömännen från Figeholm som seglade på olika skutor råkade på varandra i fjärran hamnar över hela världen.
Redaren Gustav Vilhelm Hammarbergs barnbarn Nils Vilhelm föddes 1918 och bodde första åren i Riga. Det var revolution i Ryssland, men Baltikum var befriat. När farfadern dog på julafton 1925 så blev det signalen till familjen att komma hem till Sverige och ta över verksamheten.
Sommaren 2001 träffade jag honom och hade bandspelare med och lät honom berätta minnen från sitt liv. Inspelningen har faktiskt legat orörd i en bokhylla hos mig under tjugo år och ingen har tidigare hört den. Syftet var att bevara och sprida hans berättelse och poddformatet nu några decennier senare gör det möjligt.
Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör
Tomas Jonsson. Innehållet i podden är skapat av Tomas Jonsson och inte av,
eller tillsammans med, Poddtoppen.