Stolpe Stories
Avsnitt

Johan Tobias Sergel | Del 1: Konstnärskapet, Rom och Gustav III (R)

Dela

Johan Tobias Sergel var Sverige största skulptör genom tiderna, en pionjär inom nyklassicismen och en av de främsta i sin samtid. Men hur kommer det sig att han förblev okänd i världen men så hyllad i sitt hemland? 


I detta avsnitt om två delar träffar Yukiko Duke Magnus Olausson, docent i Konstvetenskap, som under många år var samlingschef på Nationalmuseum och hann med att göra två utställningar om Sergel. Nu är han aktuell med en ny bok: Johan Tobias Sergel. Konstnär och europé, där han med hjälp av nytt källmaterial skildrar Sergels dramatiska liv.


I Stolpe Stories serie ”Yukiko och Patrik möter”, träffar Yukiko Duke och Patrik Hadenius vår tids främsta författare och forskare inom humaniora och samhällsvetenskap.


Detta avsnitt är en repris.


Poddvärdar: Yukiko Duke och Patrik Hadenius

Producent: Bokförlaget Stolpe

Klippning: Hugo Lundgren


Frågor, tankar eller synpunkter? Hör gärna av dig till stolpestories@stolpepublilshing.se

Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Bokförlaget Stolpe. Innehållet i podden är skapat av Bokförlaget Stolpe och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.