Varmt välkomna till podden “Styrelsesnack”. Podden som handlar om styrelsearbete och bolagsstyrning. Vi som är värdar för podden heter Petra Palmgren Lindwall och Jonas Fasth. Petra tar med sig en gedigen erfarenhet som styrelseordförande och styrelseutbildare, med ett operativt ledningsperspektiv. Jonas har själv erfarenhet av styrelsearbete, men bidrar framför allt med forskningsperspektivet, han forskar och undervisar om styrelsearbete och lärande i styrelserummet på Handelshögskolan i Göteborg.
Det här avsnittet är inspelat på plats i Almedalen, vid ett bord på en skolgård i Visby.
I det här avsnittet möter vi Karin Nelsson, vd för Demoskop sedan 2019. Hon har arbetat med undersökningar i 35 år och har ofta kommit in i företag just när det är dags för transformation. På Demoskop har hon lett sammanslagningen med Inizio, ett bolag hon själv var med och startade, och därefter resan genom pandemin och in i AI.
Många styrelser fattar stora beslut utifrån antaganden om kunder, medarbetare och marknad. Karins poäng är att en exakt siffra på en felställd fråga inte är värd mycket. 72 procent av vad? Hon ger konkreta frågor som varje styrelse kan ställa när data presenteras: var kommer den ifrån, när togs den fram, vilken målgrupp gäller den och vilka frågor ställdes? Vi pratar också om ledamoten som laddar upp styrelsematerialet i en öppen AI inför mötet, och vad det betyder för både säkerheten och kvaliteten i diskussionen.
Karin berättar också vad hon som vd behöver av sin styrelse och ordförande i en transformation som aldrig riktigt tar slut, hur förtroendet byggdes under pandemin, och varför hon menar att vi pratar för lite om förväntningar, åt båda hållen.
Detta och mycket mer samtalar vi om med Karin och vi hoppas att samtalet ger energi och perspektiv till dig som lyssnare.
Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör
Petra Palmgren Lindwall. Innehållet i podden är skapat av Petra Palmgren Lindwall och inte av,
eller tillsammans med, Poddtoppen.