I veckans avsnitt pratar Axel Walle och Måns Kjellsson omexportstoppet från Ryssland och Ukraina som håller upp priserna, och olika scenarier för hur vetepriset kan utvecklas framåt när marknaden drivs av rubriker.

 

Medverkande: Måns Kjellsson, marknadsanalytiker påLantmännen och Axel Walle, ansvarig extern försäljning av spannmål på Lantmännen.

 

Denna marknadsinformation har tagits fram av Lantmännenek för, Division Lantbruk. Syftet med marknadsinformationen är att ge allmän information till våra kunder och utgör inte något investeringsråd eller personlig rekommendation.

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör En podd från Lantmännen Lantbruk Maskin. Innehållet i podden är skapat av En podd från Lantmännen Lantbruk Maskin och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.