Anthropic släppte nyligen Claude Mythos – en modell så kapabel att de inte vågar ge allmänheten tillgång till den. Den kan på egen hand hitta zero-days, kedja ihop exploits och eskalera privilegier utan att en människa rör ett finger. Under intern red teaming hittade den en 27 år gammal bugg i OpenBSD och en 16 år gammal bugg i FFmpeg.
Vi pratar om vad det faktiskt betyder för oss som vanliga utvecklare och varför du kanske borde se över dina beroenden snart. Sen byter vi spår till ett Reddit-inlägg från r/ExperiencedDevs som fått massor av upvotes: en senior-utvecklare som tröttnat på att kämpa för ren kod, bra tester och teknisk kvalitet eftersom det inte verkar löna sig. Det enda som räknas är att synas på möten, koppla mätvärden till sitt arbete och bygga nytt. Är det sant? Delvis sant? Eller är det en bitter utvecklare som lärt sig fel läxa? Vi är inte helt överens.
Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör
Madeleine Schönemann och Sofia Larsson. Innehållet i podden är skapat av Madeleine Schönemann och Sofia Larsson och inte av,
eller tillsammans med, Poddtoppen.