I veckans avsnitt av Linus på baslinjen podcast gästar svenske tennisprofilen Jan Apell – tidigare världsetta 10 i dubbel och 62 i singel, Davis Cup-spelare, finalist på Roland Garros och en av svensk tennis kanske mest underskattade profiler från 90-talets storhetsera.
I ett långt och öppet samtal berättar Apell om vägen från uppväxten i svensk klubbtennis till livet på ATP-touren, hur svensk tennis egentligen fungerade under guldåren och om steget över till tränarrollen efter spelarkarriärens slut. Vi pratar också om det klassiska samarbetet med Jonas Björkman, triumfen i ATP-slutspelet 1994, att han är obesegrad i Davis Cup och hur dubbelspel förändrats taktiskt genom åren.
Dessutom ger Jan sin syn på dagens svenska tennis, vilka misstag unga spelare och föräldrar ofta gör, vad som skiljer en verkligt professionell träningsmiljö från en vanlig klubbmiljö, Good to Great där han är verksam idag och vad han själv hade gjort om han fått ansvar för svensk spelarutveckling under tio år.
Ett avsnitt om elitidrott, svensk tennis då och nu, ledarskap, kultur och vad som faktiskt krävs för att nå världsnivå.
Tack till vår huvudpartner!
* Zenniz – The Smart Tennis Solution: http://www.zenniz.com
Samt andra partners:
* Centaur Sports Foundation
* Wilson Tennis Camp
* Aim-X Pure Sports
* Ölstugan Tullen
* Babolat
Stort tack också till alla föreningspartners, regionpartners och prenumeranter på Baslinjen.com!
Intromusik: Mr Smith, Cool Running (Free Music Archive) (CC BY)
Outromusik: Mr Smith, The New West (Free Music Archive) (CC BY)