Vi besöks i detta avsnitt av Annie Petersson och Mathias Huber från Exobe för att prata om de senaste trenderna från ISE i Barcelona. Vi gästas dessutom av Benny Andersson från Logitech som var med och arrangerade Video Installation World Cup.

Barcelona | Logitech - VWC

I detta avsnitt av Teamspodden diskuterar värdarna Linus och Mårten tillsammans med gästerna Annie och Mathias om den senaste ISE-mässan och trender inom AV-teknik. De utforskar hållbarhet, smarta arbetsplatser och integrationer mellan olika system. Diskussionen berör också marknadens mättnad och framtiden för mötesrum och digitala lösningar. I denna konversation diskuterades installationens utmaningar och tidsaspekter, byggstandarder och regler i olika länder, samt trender inom mötesrum och signaturer. Deltagarna reflekterade över MTR och Bring Your Own Device, AI:s roll i mötesrumsteknik, Microsofts närvaro och strategi på mässan, samt kameror och certifiering i AV-världen. Avslutningsvis berördes digital signage i MTR-perspektiv och framtiden för AV-professionella och mässor.

Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör teamspodden. Innehållet i podden är skapat av teamspodden och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.

Teamspodden

#72 - ISE ISE Baby - rapportering från ISE i Barcelona

00:00