Spännande möten
Avsnitt

#303 Janne Andersson, f d förbundskapten för herrlandslaget i fotboll

Dela

En regnig kväll i mars 2016 på en parkering i Tidaholm blev Janne Andersson förbundskapten för herrlandslaget i fotboll. Ett jobb som blev sju år och 95 landskamper långt.


I det här samtalet pratar vi om vägen mot toppen via halmstadsklubben Alets IK och de viktiga åren med Bengan Johansson som gymnastiklärare. Just kopplingen till handbollen är stark, många av hans skolkamrater blev svenska mästare i Drott och kompisen Ola Lindgren blev senare förbundskapten i handboll.


Men vi pratar naturligtvis mycket fotboll. Många har kritiserat Janne för att spela tråkig fotboll, själv tycker han att man ska spela blandfotboll som blir kul när man vinner. Eller spelar 0-0 mot Spanien. Mittbackar är enligt hans åsikt i första hand försvarsspelare och det produceras för få med kvalitet i Sverige. 


Vi diskuterar också om den döda miljön på Lidingös kyrkogård, plågan över Atlanten, att experterna på fotboll bara är självutnämnda, om han borde slutat tidigare, varför han sa till busschauffören att åka till Kiruna efter SM-guldet med Norrköping och naturligtvis den tuffa tiden under VM när Janne hade diagnosticerats med prostatacancer och samtidigt skulle coacha landslaget.



Moderator: Gunnar Oesterreich

Musik: Mattias Klasson/Daniel Olsen

Distribution: Acast

Samarbetspartners: Life Genomics, Gröna Gårdar, Funmed


Hitta allt om podden: 

Websida: https://spannandemoten.se/

Instagram: @spannandemoten

Facebook: https://www.facebook.com/spannandemoten

Linkedin: https://www.linkedin.com/in/gunnar-oesterreich/

Kontakt: gunnar@oesterreich.se eller via sociala medier

Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

Mer mästerskapssnack finns på vår samling med avsnitt om Fotbolls-VM.
Podden och tillhörande omslagsbild på den här sidan tillhör Gunnar Oesterreich. Innehållet i podden är skapat av Gunnar Oesterreich och inte av, eller tillsammans med, Poddtoppen.